Udane XX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski ZTG „Sokół” w Tenisie Stołowym Brwinów 2023! [relacja]

W Brwinowie, 9 września br. odbyły się XX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski ZTG „Sokół” w Tenisie Stołowym.

W rywalizacji wzięły udział gniazda z całej Polski oraz Austrii. Zawody okazały się udane pod każdym względem.


Najlepiej zaprezentowali się reprezentanci gniazda Brwinowskiego, którzy zdobyli I i II miejsce w kategorii Open oraz wszystkie miejsca medalowe w kategorii seniorów. Równie dobrze zaprezentowali się druhowie gniazda zgierskiego. Dużym zaskoczeniem był brak miejsca medalowego dla gniazda TG „Sokół” w Gniewkowie, które w przeszłości kilkukrotnie udowodniło, że potrafi zdominować zawody związkowe.

Poczty sztandarowe TG „Sokół”


Zawody rozpoczęło wprowadzenie pocztów sztandarowych gniazd z Warszawy, Zgierza, Gniewkowa, Leszna, Brodnicy, Brwinowa i Wiednia (Austria). Ponadto na zawodach reprezentowane były gniazda z Rzeszowa i Lublina. Następnie odśpiewany został hymn „Sokoła”, po którym widowiskowe pokazy gimnastyczne zaprezentowały członkinie gniazda TG „Sokół” w Brwinowie pod czujnym okiem druhny Katarzyny Brózdy.

Następnie uczestników mistrzostw przywitał gospodarz zawodów druh Jan Członkowski, prezes TG „Sokół” w Brwinowie. Prezesowi gniazda brwinowskiego towarzyszyli przedstawiciele władz ZTG „Sokół” w Polsce w osobach druha prezesa Damiana Małeckiego oraz druha wiceprezesa dra Grzegorza Bielca. Druh Małecki przywitał zebranych mówiąc o roli zawodów w historii Związku oraz największej ich wartości – członkach gniazd sokolich w nich uczestniczących.

Po przywitaniu miała miejsce ceremonia wręczenia Zaszczytnej Odznaki Sokoła, którą poprowadziła druhna Halina Cichocka-Nowak, Sekretarz Generalny. Odznaczenia w imieniu ZTG „Sokół” w Polsce wręczyli druhowie: prezes Damian Małecki, prezes honorowy Zbigniew Okorski oraz dr Grzegorz Bielec. Zaszczytną Odznakę Sokoła otrzymali członkowie gniazda TG „Sokół” w Brwinowie:

Odznaczeni w towarzystwie władz ZTG „Sokół” w Polsce


druh Piotr Piegat
druhna Katarzyna Kowalewska
druh Piotr Słowik
druhna Małgorzata Szmyt
druh Jan Członkowski

Wszystkie odznaki są numerowe, a przypisane do nich numery są nierozerwalnie związane z nazwiskiem osoby odznaczonej. Pełna lista uhonorowanych znajduje się na stronie ztgsokol.org.

Po wyprowadzeniu sztandarów przystąpiono do rywalizacji, która w kategorii Open trwała aż 6 godzin. Druhowie mogli oglądać zacięte pojedynki we wszystkich kategoriach. Jednak najwięcej uwagi przyciągnęła rywalizacja o trzecie miejsce w kategorii Open. W ostatnim pojedynku zmierzyli się druh Maciej Kalinowski z gniazda zgierskiego z druhem Patrykiem Nowakiem z TG „Sokół” w Gniewkowie. Druh Nowak nieznacznie uległ druhowi Kalinowskiemu 2:3, chociaż przebieg meczu był bardzo wyczerpujący i wyrównany i do ostatniego seta nie było pewności kto sięgnie po puchar.

Kategoria Open
I miejsce – Wojciech Folwarski (Brwinów)
II miejsce – Rafał Kłobukowski (Brwinów)
III miejsce – Maciej Kilanowski (Zgierz)

Puchary dla zwycięzców
Kategoria 50+
I miejsce – Jerzy Kiełbik (Brwinów)
II miejsce – Zbigniew Samoraj (Brwinów)
III miejsce – Ireneusz Wróblewski (Brwinów)

W kategorii do lat 15:
I miejsce – Franciszek Michalski (Zgierz)
II miejsce – Maksymilian Posłuszny (Zgierz)
III miejsce – Adam Szpruch (Zgierz)

Nagrodę specjalną prezesa ZTG „Sokół” w Polsce otrzymał druh Wojciech Wlazło z TG „Sokół” w Zgierzu.

Zarząd Związku za organizację zawodów podziękowania kieruje do gniazda TG „Sokół” w Brwinowie, a w szczególności jego prezesa druha Jana Członkowskiego oraz Piotra Piegata, głównego organizatora zawodów. Osobne podziękowania kieruje do druhny Katarzyny Brózdy, naczelnik ZTG „Sokół” w Polsce.

Sponsorem zawodów było Brwinowskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Za rok spotykamy się w Zgierzu, który słowami swojego prezesa Marcina Szymke zapowiedział organizację XXI Międzynarodowych Mistrzostw Polskie ZTG „Sokół” w Tenisie Stołowym Zgierz 2024!