§ 1
1. W zjeździe Rady ZTG „Sokół” w Polsce mogą brać udział gniazda TG „Sokół” będące członkami ZTG „Sokół” w Polsce poprzez swoich delegatów.
§ 2
1. Każde gniazda ma prawo delegować maksymalnie trzech swoich przedstawicieli.
2. Do członków delegacji gniazda nie wlicza się członków zarządu Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce.
3. W uzasadnionym przypadku gniazdo może wystąpić o zwiększenie liczby delegatów. Z wnioskiem takim należy wystąpić pisemnie lub przesłać drogą elektroniczną na adres sekretariat@ztgsokol.org.
§ 3
1. Członkowie ZTG „Sokół” w Polsce mogą uczestniczyć w zjeździe Rady osobiście lub przez pełnomocników. Jeden delegat może posiadać maksymalnie 3 pełnomocnictwa do reprezentowania gniazd na zjeździe.
2. Do władz ZTG „Sokół” w Polsce mogą być zgłaszane wyłącznie osoby, które wyraziły pisemną zgodę na kandydowanie do władz ZTG „Sokół” w Polsce.
§ 4
1. Członkom gniazd będącym członkami ZTG „Sokół” w Polsce przysługuje bierne i czynne prawo wyborcze oraz prawo głosu podczas Rady ZTG „Sokół” w Polsce.
2. Czynne i bierne prawo wyborcze oraz prawo głosu przysługuje jedynie tym gniazdom i ich członkom, którzy mają opłacone składki członkowskie.
3. Każde gniazdo posiada jeden głos, bez względu na ilość delegatów.
§ 5
1. W przypadku wątpliwości dotyczących delegatów delegaci zobowiązani są okazać lub przedstawić aktualny wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego dotyczący gniazda lub uchwałę władz stowarzyszenia.
§ 6
1. Prezes ZTG „Sokół” w Polsce i Przewodniczący zjazdu Rady ZTG „Sokół” powinni przeciwdziałać niewłaściwemu zachowaniu delegatów, a w szczególności nadużywaniu uprawnień i głosu przez uczestników Rady oraz zakłócaniu obrad.
2. Po trzykrotnym zwróceniu uwagi osobie zakłócającej obrady Przewodniczący lub Prezes ZTG „Sokół” w Polsce może wykluczyć daną osobę z obrad Rady. Osoba wykluczona może odwołać się do Rady o głosowanie nad uchyleniem decyzji Przewodniczącego lub Prezesa ZTG „Sokół” w Polsce. Głosowanie odbywa się w trybie tajnym. O wykluczeniu z obrad bądź nie decyduje się większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego obrad.
3. Osobie wykluczonej z obrad nie przysługuje prawo powrotu na salę obrad.
§ 7
1. W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący może ogłosić krótką przerwę w obradach.
2. Przerwa w obradach nie powinna trwać dłużej niż 30 minut.
§ 8
1. Gniazda TG „Sokół” niebędące członkami ZTG „Sokół” w Polsce mogą uczestniczyć w obradach Rady ZTG „Sokół” w Polsce bez czynnego i biernego prawa wyborczego oraz bez prawa głosu po uzyskaniu zgody prezesa ZTG „Sokół” w Polsce. Uczestniczą w obradach w charakterze obserwatorów.
2. Po zatwierdzeniu członkostwa przez Radę gniazdo otrzymuje wszystkie przewidziane statutem ZTG „Sokół” w Polsce uprawnienia.
§ 9
1. Nad prawidłowością przebiegu obrad czuwają komisje: mandatowa, skrutacyjna i uchwał.
§ 10
1. Propozycje uchwał można zgłaszać przez cały czas trwania obrad Rady.