Publikacja pt. „Pamiętnik Sokolstwa Polskiego. Działalność Towarzystwa Gimnastycznego 'Sokół’ w Polsce i na świecie w latach 1989-2021” gotowa! [nasza zapowiedź]

Wszystkich członków gniazd „Sokoła” oraz sympatyków ruchu sokolego serdecznie zapraszamy na promocję „Pamiętnika Sokolstwa Polskiego”. Publikacja przedstawia historię i działalność 51 gniazd TG „Sokół” w Polsce i na świecie od 1989 r. Przy okazji prezentacji wraz z druhami z TG „Sokół” w Zakopanem przygotowane zostało zwiedzanie Narodowego Centrum Sokolstwa, którego pierwszy etap prac kończy się na początku 2023 r.

Prezentację publikacji poprzedzą wieczorne projekcje filmów patriotycznych w Kinie Sokół (wstęp wolny), które będą miały miejsce 21 października o godz. 18.00. Filmy będzie można obejrzeć w sali studyjnej Kina Sokół (ul. Orkana 5, wejście z lewej strony). Po projekcji filmów dla chętnych przewidziane jest zwiedzanie Narodowego Centrum Sokolstwa w Zakopanem.

Prezentację „Pamiętnika” poprzedzi otwarcie wystawy plenerowej przygotowanej przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce. Wystawa będzie prezentowana przed siedzibą planowanego Narodowego Centrum Sokolstwa w Zakopanem i pozostanie tam do 14 listopada br.

21 października
18.00 Pokaz filmu w Kinie Sokół „Polski patriotyzm Artura Rubinsteina”,
18.30 Pokaz filmu w Kinie Sokół „Wycieczka Weteranów Armii Polskiej w Ameryce do kraju, 1927”,
19.00 – 21.00 Zwiedzanie Narodowego Centrum Sokolstwa w Zakopanem
(zapisy w grupach 30 osobowych).

22 października
10.30 Otwarcie wystawy plenerowej przygotowanej przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce.
11.00 Prezentacja „Pamiętnika Sokolstwa Polskiego”
(w trakcie występy gimnastyczne, wręczenie nagród i odznaczeń),
13.30 Zakończenie uroczystości,
13.30 – 15.00 Przerwa obiadowa,
15.00 – 17.00 Zwiedzanie Narodowego Centrum Sokolstwa w Zakopanem
(zapisy w grupach 30 osobowych).

Zgłoszenia udziału delegacji gniazd „Sokoła” za pośrednictwem adresu sekretariat@ztgsokol.org. Prosimy o zgłaszanie chęci udziału gniazdami. W prezentacji przewiduje się udział delegacji gniazd do 8 osób (gniazda nowe, młodsze niż 12 miesięcy lub powstające maksymalnie do 4 osób).

W dniu spotkania każde z gniazd otrzyma nieodpłatnie 2 egzemplarze, w tym jeden dla autora tekstu oraz drugi dla stowarzyszenia. Na chwilę obecną nie przewiduje się wysyłki. W sprawie ewentualnego odbioru gniazda nieobecne powinny kontaktować się z innymi uczestnikami prezentacji w celu zorganizowania transportu książki.