25-lecie reaktywacji jawnej działalności „Sokoła”.

W dniu 29 listopada 2013 upływa ćwierć wieku od dnia wznowienia jawnej działaności „Sokoła” w Polsce.

Nieprzypadkowo w rocznicę Nocy Listopadowej, w izbie 8 Warszawskich Drużyn Harcerskich im. St. Żołkiewskiego, mieszczącej się w gościnnych progach klasztoru OO.Paulinów na Nowym Mieście, odbyło się oficjalne i formalne zebranie reaktywacyjne Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół-Macierz” w Warszawie.

Urzędowa rejestracja gniazda warszawskiego 10 stycznia 1989 stworzyła casus, na który mogły powołać się kolejne gniazda sokole – w Inowrocławiu i w Gniewkowie. Dzięki sprawnej i od początku skoordynowanej pracy Druhen i Druhów z Mazowsza i Zachodnich Kujaw, w ciągu mniej niż roku udało się odbudować formalne podstawy reaktywacji ruchu sokolego w całej Polsce – zjazd reaktywacyjny naszego Związku odbył się w Inowrocławiu już 18 listopada 1989 (11 listopada sokoli brali udział w obchodach niepodległościowych w Warszawie). Formalna re-rejestracja Związku nastąpiła 1 marca 1990.

Zebranie 29 listopada 1988 nie było tylko zadośćuczynieniem formalnościom, lecz rzeczywistą reaktywacją codziennej pracy sokolej. Już w grudniu 1988 ruszyły w żoliborskiej podstawówce przy ul.Filareckiej, vis’a’vis „kościoła Ks.Jerzego Popiełuszki”, zajęcia gimnastyki sokolej prowadzonej przez przedwojennych naczelników gniazd warszawskich Druhnę Wisławę Noskiewicz i Druha Kazimierza Skoroszewskiego. Wiosną ruszyła przekazana przez Kuratorium strzelnica sokola w Liceum im.Lelewela, a latem został przejęty ośrodek jeździecki STOCER w Konstancinie. Sokół odbudował swoją działalnośc dokładnie zgodnie z wolą założycieli sokolstwa polskiego – powstańców 1863 roku, uruchamiając zajęcia przygotowujące psychicznie i fizycznie do służby wojskowej Ojczyźnie – gimnastyka, strzelectwo, jazda konna.

Młode warszawskie sokolęta przed upływem mniej niż roku wzięły udział w spotkaniu sokolim w Drzonkowie k.Zielonej Góry 1-2 września 1989, by już następnego dnia pojawić się w Czestochowie na Pielgrzymce Harcerzy, gdzie o godz. 9:00, 3 września 1989, u stóp jasnogórskich wałów, odbył się pierwszy po 50 latach publiczny pokaz gimnastyki sokolej 32 sokolic przygotowany i prowadzony przez przedwojenną gimnastyczkę Sokoła warszawskiego – Druhnę Barbarę Dębicką i naczelniczkę sokoląt – Druhnę Magdalenę Brzeską.

Uroczyste obchody 25-lecia wznowienia jawnej pracy sokolej organizuje  Towarzystwa Gimnastyczne „Sokół-Macierz” im.Gen. J.Hallera w Warszawie, razem ze związkowym Opłatkiem Sokolim, w styczniu 2014.