Zaszczytna Odznaka Sokoła

Zaszczytna Odznaka Sokola to najwyższe i najstarsze odznaczenie organizacyjne Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce przyznawane od okresu międzywojennego. W przeszłości jego kawalerami byli m.in. Ignacy Jan Paderewski, gen. Józef Haller i Roman Dmowski. Obecnie przyznawane jest druhnom i druhom najbardziej zaangażowanym w działalność organizacyjną i sportową w TG „Sokół”.

REGULAMIN KAPITUŁY ZASZCZYTNEJ ODZNAKI SOKOŁA

Preambuła
Dla upamiętnienia długotrwałej i owocnej pracy w Sokolstwie oraz dla uczczenia zasług i wyrażenia wdzięczności tym druhom, którzy Polsce i Sokolstwu znaczne usługi oddali i do rozpowszechnienia narodowych idei Sokolstwa wielce się przyczynili ustanawia się Zaszczytną Odznakę Sokolą.

§ 1
Przepisy Ogólne

  1. Wnioski składane do kapituły obejmują następujące osoby:
    a) Druhny i druhów, którzy swoją działalnością w II i III Rzeczypospolitej uzyskali znaczące osiągnięcia sportowe
    i organizacyjne zarówno w kraju jak i zagranicą.
    b) Druhny i druhów, którzy w okresie II wojny światowej włączyli się czynnie do walki zbrojnej z okupantami, jak również walczyli w polskich formacjach w kraju i zagranicą.
    c) Druhny i druhów, którzy swoją działalnością po 1945 r. przyczynili się do odrodzenia Sokolstwa Polskiego.
    d) Polakom, żyjącym w Polsce i na obczyźnie, którzy swoją pracą propagowali ideały zawarte w Przykazaniach Sokolich.
  2. Odznaczenie wręcza prezes ZTG „Sokół” w Polsce lub inny wskazany przez niego członek Przewodnictwa.
  3. Odznaczenie przyznawane jest druhom, którzy mają za sobą co najmniej 10 lat działalności organizacyjnej lub sportowej w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”.
  4. W szczególnych przypadkach Kapituła może odstąpić od wymogu 10 lat działalności.

§ 2
Kapituła Odznaczenia „Zaszczytna Odznaka Sokoła”

  1. Kapituła stoi na straży honoru odznaczenia, dla którego została ustanowiona.
  2. Kapituła opiniuje wnioski o nadanie lub pozbawienie odznaczenia.
  3. Kapituła po rozpatrzeniu przedstawionych wniosków o nadaniu odznaczenia, w przypadku pozytywnej opinii, podejmuje uchwałę i występuje do prezesa Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, o przyznanie odznaczenia.
  4. Kapituła ma prawo wystąpić z wnioskiem o nadanie odznaczenia państwowego lub innego odznaczenia organizacyjnego.
  5. Kapitułę Zaszczytnej Odznaki Sokoła stanowią: prezes, I wiceprezes, II wiceprezes oraz prezesi honorowi ZTG „Sokół” w Polsce.
  6. Członkami Kapituły mogą być wyłącznie obywatele narodowości polskiej.

§ 3
Tryb wnioskowania o przyznanie Zaszczytnej Odznaki Sokoła

Wnioski o nadanie Zaszczytnej Odznaki Sokoła składają:

  1. Członkowie zarządu ZTG „Sokół” w Polsce .
  2. Prezesi gniazd, okręgów i dzielnic TG „Sokół” lub zarządy gniazd, okręgów i dzielnic TG „Sokół”.

Poniższy wykaz zawiera nr odznaki, imię i nazwisko osoby odznaczonej, gniazdo oraz datę przyznania. Po 1989 r. Zaszczytną Odznaką Sokoła odznaczeni zostali:

  1. Andrzej Bogucki TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  2. Hanna Rogowska TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  3. Ks. Edmund Sikorski TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  4. Jerzy Boniecki TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  5. Jan Bogucki TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  6. Barbara Jastrzębska-Rutkowska TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  7. Urszula Krężel TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  8. Roman Krężel TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  9. Urszula Bogucka TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  10. Elżbieta Olejnik TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  11. Danuta Król TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  12. Wiesław Wawrzonkowski TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  13. Barbara Bilska TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  14. Alina Aniszewska TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  15. Helena Maliszewska TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  16. Jan Tomaszewski TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  17. Mirosława Kierzkowska TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  18. Teresa Kotzbach-Wróbel TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  19. Joanna Ptaszyńska TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  20. Elżbieta Łątka TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  21. Elżbieta Łukaszewska TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  22. Paweł Bogdan Gąsiorowski TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 16.09.2003
  23. Witold Zurzycki TG „Sokół” Kraków AGH 13.01.2004
  24. Andrzej Harbuziński TG „Sokół” Tomaszów Lubelski 13.01.2004
  25. Michał Wolter TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon 17.02.2004
  26. Alicja Zagromska-Liszewska TG „Sokół” Gdańsk 16.03.2004
  27. Jadwiga Lassin TG „Sokół” Gdańsk 16.03.2004
  28. Antoni Bianga TG „Sokół” Gdańsk 16.03.2004
  29. Wiesława Jodłowska TG „Sokół” Gdańsk 16.03.2004
  30. Augustyn Selonka TG „Sokół” Gdańsk 16.03.2004
  31. Gertruda Groszkowska TG „Sokół” I Bydgoszcz 15.06.2004
  32. Józef Szews TG „Sokół” I Bydgoszcz 15.06.2004
  33. Mirosław Jabłoński TG „Sokół” I Bydgoszcz 15.06.2004
  34. Piotr Jabłoński TG „Sokół” I Bydgoszcz 15.06.2004
  35. Franciszek Świerczyński TG „Sokół” I Bydgoszcz 15.06.2004
  36. Benon Lenckowski TG „Sokół” I Bydgoszcz 15.06.2004
  37. Leon Wieleba TG „Sokół” I Bydgoszcz 15.06.2004
  38. Adam Wolff TG „Sokół” I Bydgoszcz 15.06.2004
  39. Bernard Tomaszewski TG „Sokół” I Bydgoszcz 15.06.2004
  40. Józef Menczyński TG „Sokół” I Bydgoszcz 15.06.2004
  41. Robert Ratajczak TG „Sokół” I Bydgoszcz 15.06.2004
  42. Robert Szamałek TG „Sokół” I Bydgoszcz 15.06.2004
  43. Bartłomiej Bogucki TG „Sokół” II Bydgoszcz 14.09.2004
  44. Ryszard Skowroński TG „Sokół” w Gniewkowie 14.09.2004
  45. Kunegunda Drzewucka TG „Sokół” w Gniewkowie 14.09.2004
  46. Grzegorz Strzemkowski TG „Sokół” w Gniewkowie 14.09.2004
  47. Janina Stawarczyk TG „Sokół” w Gniewkowie 14.09.2004
  48. Wacław Ciechalski TG „Sokół” w Gniewkowie 14.09.2004
  49. Witold Bednarski TG „Sokół” w Gniewkowie 14.09.2004
  50. Wacław Baczyński TG „Sokół” w Częstochowie 16.11.2004
  51. Marcin Kozera TG „Sokół” w Częstochowie 16.11.2004
  52. Wojciech Skurkiewicz TG „Sokół” w Częstochowie 16.11.2004
  53. Adam Ludziński TG „Sokół” w Częstochowie 16.11.2004
  54. Mieczysław Bartecki TG „Sokół” w Częstochowie 16.11.2004
  55. Danuta Najdek TG „Sokół” w Częstochowie 16.11.2004
  56. Jolanta Wójcik TG „Sokół” w Częstochowie 16.11.2004
  57. Bronisław Ambroży TG „Sokół” w Bukownicy 17.05.2005
  58. Zenon Sztucki TG „Sokół” w Bukownicy 17.05.2005
  59. Edward Kędzia TG „Sokół” w Bukownicy 17.05.2005
  60. Marian Świtoń TG „Sokół” w Bukownicy 17.05.2005
  61. Jan Domagała TG „Sokół” w Bukownicy 17.05.2005
  62. Ryszard Biel TG „Sokół” w Bukownicy 17.05.2005
  63. Andrzej Missalla TG „Sokół” w Bukownicy 17.05.2005
  64. Jan Ambroży TG „Sokół” w Bukownicy 17.05.2005
  65. Ignacy Stempin TG „Sokół” w Bukownicy 17.05.2005
  66. Antonina Działak TG „Sokół” w Bukownicy 17.05.2005
  67. Kazimierz Lubryka TG „Sokół” w Bukownicy 17.05.2005
  68. Franciszek Ambroży TG „Sokół” w Bukownicy 17.05.2005
  69. Teofil Dziekan TG „Sokół” w Bukownicy 17.05.2005
  70. Władysław Ambroży TG „Sokół” w Bukownicy 17.05.2005
  71. Janusz Olszewski TG „Sokół” II w Bydgoszczy 17.05.2005
  72. Wallace Zielinski Polish Falcons of America 17.05.2005
  73. ks. Joseph Sredzinski Polish Falcons of America 17.05.2005
  74. Janusz Zagórski TG “Sokół” Gdańsk 14.06.2005
  75. Henryk Gardziewicz TG „Sokół” Gdańsk 14.06.2005
  76. Maria Grzymisławska TG „Sokół” Bukownica 13.09.2005
  77. Michał Sienkiewicz TG „Sokół” Litwa Ejszyszki 16.05.2006
  78. Ks. Szymon Wikło TG „Sokół” Litwa Ejszyszki 16.05.2006
  79. Artur Blum TG „Sokół” Kraków AGH 16.05.2006
  80. Bernat Czesław TG „Sokół” Poznań-Rataje 16.05.2006
  81. Szopińska Małgorzata UKS „Sokół” Bydgoszcz-Gimn.3 16.05.2006
  82. Szymanowska Jolanta UKS „Sokół” Bydgoszcz-Gimn.3 16.05.2006
  83. Kożuchowska Katarzyna UKS „Sokół” Bydgoszcz-Gimn.3 16.05.2006
  84. Makurat Beata UKS „Sokół” Bydgoszcz-Gimn.3 16.05.2006
  85. Ciskowski Ryszard PFA-USA 16.05.2006
  86. Renata Gruszecka UKS „Sokół” Bydgoszcz-Gimn.3 26.09.2006
  87. Przemysław Wiśniewski TG „Sokół” Poznań-Rataje 26.09.2006
  88. Krystyna Wiśniewska TG „Sokół” Poznań-Rataje 26.09.2006
  89. Jan Mantaj TG „Sokół” Poznań Rataje 26.09.2006
  90. Przemysław Sytek TG „Sokół” Poznań-Rataje 26.09.2006
  91. Marian Szczepański TG „Sokół” Poznań-Rataje 26.09.2006
  92. Edward Golc TG „Sokół” Poznań-Rataje 26.09.2006
  93. Adam Pawlik TG „Sokół” Poznań-Rataje 26.09.2006
  94. Andrzej Królikowski TG „Sokół” Poznań-Rataje 26.09.2006
  95. Hanna Szweycer TG „Sokół” Poznań-Rataje 26.09.2006
  96. Władysław Leon Vogelgesang TG „Sokół“ Tomaszów Lubelski 14.11.2006
  97. Jerzy Kaptur TG „Sokół” Tomaszów Lub. 14.11.2006
  98. Zbigniew Zabiełło TG „Sokół” Gdańsk 09.01.2007
  99. Marianna Słojewska TG „Sokół” Gdańsk 09.01.2007
  100. Lech Krawczyk PTG „Sokół” Austria-Wiedeń 09.01.2007
  101. Ks. Czesław Marszałek TG „Sokół” Bukownica 09.01.2007
  102. Kazimierz Sitek TG „Sokół” Bukownica 09.01.2007
  103. Henryk Jabłoński TG „Sokół” Bukownica 09.01.2007
  104. Kazimierz Działak TG „Sokół” Bukownica 09.01.2007
  105. Franciszek Marduła TG „Sokół” Zakopane 09.01.2007