Spotkanie z autorem książki o leszczyńskich Sokołach!


Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Lesznie zaprasza na promocję książki

 

Damiana Szymczaka – „Słodki” i „Kwaśny”  Bracia Jan i Józef Góreccy

 

 

 

Bracia Góreccy byli jednymi z najbardziej znanych i szanowanych obywateli Leszna w okresie międzywojennym. Szczególnie „Kwaśny”, który był uważany za najbardziej wpływową osobę w mieście. Oboje pochodzili z Ostrzeszowa – Józef urodził się w 1875 r., a Jan w 1879 r. W 1898 r. przeprowadzili się do Leszna, a już w roku następnym otworzyli wytwórnię win, alkoholi oraz soków.

W 1902 r. Jan Górecki był jednym ze współzałożycieli i wiodącą postacią w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” w Lesznie. Także Klub Sportowy „Polonia” Leszno utworzony w 1912 r., przetrwał w dużej mierze dzięki sponsorom, przede wszystkim braciom Góreckim. Bracia Góreccy przyczynili się do powstania wielu organizacji polskich działających na terenie miasta.

Działali także politycznie. Józef regularnie zasiadał w komitetach wyborczych na powiat leszczyński. Komitety promowały polskich kandydatów do parlamentu i lokalnych samorządów.

17 stycznia 1920 roku niemieccy żołnierze opuścili Leszno. Gdy wymaszerowali z Rynku, to właśnie Józef Górecki ze swoimi ludźmi zajął ratusz, po czym wywieszono na nim chorągwie i proporce polskie. Później jako komendant Straży Ludowej oficjalnie powitał pierwszych wkraczających do Leszna polskich żołnierzy.

W okresie międzywojennym w Lesznie działało blisko sto organizacji, stowarzyszeń, klubów sportowych, które nie zawsze mogły dojść do porozumienia. W związku z tym w 1920 r. postanowiono powołać Związek Towarzystw, który miał za zadanie koordynować prace organizacji. Jego prezesem został Józef Górecki.

Józef pełnił jeszcze wiele innych funkcji. Współtworzył i w latach 1922-24 kierował powiatowym kołem Związku Obrony Kresów Zachodnich. Gdy przejmował koło, liczyło 15 osób, po roku już 260. Bracia Góreccy należeli też do Leszczyńskiego Bractwa Strzeleckiego, którego nazwę zmieniono później na Kurkowe Bractwo Strzeleckie, w którym Józef Górecki pełnił funkcję wiceprezesa. Pod koniec lat trzydziestych Józef pełnił jeszcze funkcję prezesa Komitetu Powstańców Wielkopolskich w Lesznie.

Góreccy należeli do największych przedsiębiorców międzywojennego Leszna. W 1920 r. zarejestrowali w Lesznie firmę pod polską nazwą „Leszczyńska Hurtowa Destylacja pod nazwą miasto Warszawa, własność Józef i Jan Góreccy.” Gdzie produkowali likiery, starki, czystą wódkę, rumy, araki, koniaki, poncze, soki na cukrze i wina krajowe. Swe produkty reklamowali jako najlepsze marki krajowe. Wytwarzali również napoje bezalkoholowe o nazwach takich jak: Oko, Warszawianka, Całusek, Abstynencka.

O walce o polskość Leszna oraz o innych epizodach z życia Braci Góreckich będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem książki już 25 stycznia 2013 r. o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Sztuki na ul. Narutowicza 69 w Lesznie.

Serdecznie zapraszamy!