Ku Niepodległej – sokoli w Sejmie RP

W Sejmie RP odbyła się Konferencja historyczna „Ku niepodległej”, inaugurująca działania Społecznego Komitetu Czynu Niepodległościowego. W Konferencji wzięli udział m.in. członkowie Zarządu Związku.

Komitet powstał 10 listopada 2013, celem organizowania i wspierania organizacji obchodów związanych z uczczeniem pamięci tych wszystkich, którzy doprowadzili do odzyskania niepodległości, a także upamiętnienie wydarzeń, które przyczyniły się do odbudowy państwa polskiego. Zwieńczeniem działań Komitetu mają być uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości, przypadające 11 listopada 2018 roku. W roku bieżącym będą to m.in. sierpniowe uroczystości rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Wojska Polskiego w dniu 6 sierpnia, oraz obchody 150-rocznicy urodzin Romana Dmowskiego 9 sierpnia 2014. W roku 2017 jednym z głównych punktów obchodów będzię 150-lecie Sokolstwa Polskiego, które wyrastając z doświadczeń klęski powstania 1864 roku, odbudowało fizyczną i moralną zdolnośc narodu do walki zbrojnej i ekonomicznej o wolność i zjednoczenie, oraz do zdyscyplinowanego organizowania swojego bytu w niepodległym państwie.

Termin inauguracji działań związanych z obchodami odzyskania niepodleglości nie był przypadkowy i został wybrany ze względu na datę „Imienin Trzech Józefów”, które w tym samym dniu obchodzili Józef Piłsudski, Józef Dowbór-Muśnicki i Józef Haller von Hallenburg, stanowiący symbole wysiłku zbrojnego na drodze do niepodległości.

Konferencję zorganizowaną pod patronatem vice-Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego otworzyło wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, który też uczestniczył w Konferencji do samego końca obrad. Głos zabrali następnie prof. Bohdan Cywiński, który zaprezentował mi.in. wnikliwą, celną i pełną szacunku charakterystykę Rosjan, przedstawiając powody dla których oba nasze narody, również współcześnie, bywają niekiedy wobec siebie w geopolitycznej opozycji. Prof. Włodzimierz Suleja w referacie „Wierzyli, że zdecyduje czyn” mówił m.in o „kontrolowanym przez Wszechpolaków ruchu sokolim”. Szczególnie gorąco oklaskiwany, w tym w trakcie referatu, prof. Jan Żaryn przedstawił w „Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie” rozwój myśli politycznej polskiego obozu patriotycznego, prowadzący od antyrosyjskich haseł insurekcyjnych Ligii Polskiej 1887 roku, przez rozszerzenie rozumienia pojęcia Polaka na wszystkie warstwy społeczne, podniesienie haseł solidaryzmu narodowego i w rezultacie przekierowanie polityki polskiej z postawy „przeciw”, na postawę „za” – za zapewnieniem zjednoczenia i rozwoju narodu.

Część artystyczną wypełnił koncert młodych Polek i Polaków przybyłych z najdalszych kresów dawnej Rzeczypospolitej, uczących się w Liceum Polonijnym Kolegium Św.Stanisława Kostki w Warszawie. Pieśni patriotyczne i piosenki wojskowe śpiewane po polsku z charakterystycznym niegdyś dla większości obszaru Rzeczypospolitej „zaśpiewem” ujęły serca wszystkich zebranych. Na pewno w tym dniu Sejm RP stał się znów głosem bijącego serca naszego narodu.