Mielec

Zawodnicy Sokoła Mielec Paulina Buziak i Rafał Augustyn wystąpią na nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich. Wystartuje też Rafał Sikora, wychowanek tego klubu.

Malutki mielecki klub OTG Sokół Mielec może chwalić się nie lada wyczynem. Dwójka aktualnych zawodników Sokoła znalazła się w reprezentacji Polski na letnie igrzyska w Londynie, które rozpoczynają się 27 lipca. To zawodnicy chodu sportowego Paulina Buziak i Rafał Augustyn.

Rekordzistka Polski zadebiutuje w Londynie

Dla Pauliny Buziak aktualny sezon to niemal spełnienie jej sportowych marzeń. Start na Igrzyskach był jej podstawowym sportowym celem, do Londynu wyjadą tylko trzy zawodniczki chodu, a chętnych było więcej. Rywalizacja o te miejsca była zacięta. Tylko, że mielczanka zdeklasowała swoje rywalki. Najpierw ustanowiła nowy rekord Polski na 20 kilometrów, czyli na dystansie w którym będzie startować. Do historii polskiej lekkiej atletyki weszła z czasem 1 godzina 29 minut i 44 sekundy, będąc równocześnie pierwszą polską zawodniczką, która przekroczyła barierę 1 godziny i 30 minut. Później potwierdziła swoją formę zdobywając złoty medal Mistrzostw Polski. Zresztą wygrała wszystkie zawody w jakich w tym roku startowała w kraju. Jest liderką kadry, choć 8 miesięcy temu działacze Podkarpackiego Związku Lekkiej Atletyki uznali, że nie ma szans na dobre wyniki i start na olimpiadzie. I nie zgłosili jej do przedolimpijskiego programu wsparcia uruchomionego przez Urząd Marszałkowski. Awantura była wtedy spora.

Paulina ma 26 lat, całą swoją karierę związała z Sokołem, choć to klub biedny i nie będący w stanie sprostać wymaganiom i potrzebom seniorskiego, wyczynowego chodu. Do krajowej czołówki należy od lat, jednak na igrzyskach będzie debiutować. Od wielu tygodni przygotowuje się już wyłącznie do startu w Londynie. – Najpierw wyruszyliśmy na pierwsze zgrupowanie do Albufeira w Portugali. Obóz miał na celu wypoczynek aktywny oraz przygotowanie do dalszej ciężkiej pracy treningowej w Słowacji. Codziennie pokonywałam na treningach do 20 kilometrów, do tego dochodziły zajęcia na siłowni, odnowa biologiczna. Mimo nawału zajęć, znalazła się wolna chwila by móc ją spędzić na plaży przy kąpielach w oceanie. Bezpośrednio z Portugali przenieśliśmy się do Szczyrbskiego Plesa na Słowacje. Jest to miejscowość u podnóża Tatr Wysokich położona na wysokości 1315-1385 m n.p.m. Tam chodziłam codziennie powyżej 20-tu kilometrów i już w szybszym tempie. Trasy też były bardziej wymagające – opowiada nam Paulina. W Warszawie odebrała już swój oficjalny olimpijski strój. Kilka dni trenować będzie w Mielcu i wyruszy na ostatnie zgrupowanie do ośrodka w Spale. W Londynie wystartuje 11 sierpnia.

Drugi start Rafała

Na dystansie 20-tu kilometrów w Londynie rywalizował będzie także Rafał Augustyn. On przetarcie olimpijskie ma już za sobą, bo reprezentował Polskę cztery lata temu w Pekinie. Dzisiaj, w prasowych wywiadach, mówi, że Pekin był dla niego dobrą szkołą, a w Londynie celuje w czołową 12-tkę. W tym roku ustanowił swój nowy rekord życiowy na dystansie 20-tu kilometrów. To 1 godzina 20 minut i 53 sekundy.

Podobnie jak Paulina także od dłuższego czasu przygotowuje się wyłącznie pod kątem Igrzysk. Trenował przede wszystkim w Szwajcarii, w Sant Moritz. Brał udział w dość długim obozie, bo trwającym aż trzy tygodnie. Po krótkim odpoczynku w domu, wyjedzie także do Spały. W Londynie wystartuje 4 sierpnia.

Rafał ma 28 lat. Jego pierwszym trenerem, podobnie jak Pauliny Buziak, był Józef Wójtowicz. Pochodzi ze sportowej rodziny. Chód sportowy uprawia obecnie czynnie jego brat oraz dwie siostry. Wszyscy są zawodnikami Sokoła Mielec.

Augustyn starał się także o prawo startu w Londynie na 50 kilometrów. Podczas zawodów Pucharu Świata w tym sezonie był na tym dystansie 10-ty, najlepszy z Polaków. Polski Związek Lekkiej Atletyki jednak uznał, że w Londynie wystartuje na 20 kilometrów.

Trzeci wychowanek trenera Wójtowicza

Szkoleniowiec OTG Sokół Mielec Józef Wójtowicz podkreśla, że w Londynie będzie miał jeszcze jednego swojego podopiecznego. To Rafał Sikora, wychowanek Sokoła. Na Igrzyska pojedzie jednak w barwach AZS-u AWF Kraków, bo ten klub teraz reprezentuje.

Ma 25 lat, w tym roku wywalczył srebrny medal Mistrzostw Polski na dystansie 50-ciu kilometrów, na którym pójdzie w Londynie. Do Igrzysk przygotowuje się w tej samej grupie zawodników co Paulina Buziak, czyli ma już za sobą obozy w Portugalii i Słowacji.

 

 

Odrodzone Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ”
39-300 Mielec ul. Warszawska 5

 

OTG „Sokół” Mielec na facebookuZwiązek Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Polsce

Adres: ul. W. Broniewskiego 11/46 01-780 Warszawa

Konto bankowe: PEKAO SA 87 1240 1024 1111 0010 2139 4888